butelka

Butelki z recyklingu – jak to działa?

Read Time:3 Minute, 3 Second

Świat z roku na rok staje się miejscem coraz bardziej zaśmieconym. W światowych oceanach i morzach znajduje się coraz więcej zanieczyszczeń, a tzw. wyspa śmieci rośnie z roku na rok. Z tego powodu z wielkim zadowoleniem patrzymy na wszelkie proekologiczne inicjatywy. Jedną z nich są butelki plastikowe w całości z odzyskanego materiału. Jak one powstają?

Żywiec Zdrój® wprowadził pierwszą w swojej ofercie butelkę wykonaną w 100% z plastiku
z recyklingu. Działaniem tym marka pokazuje odpowiedzialne podejście do kwestii wprowadzanych na rynek opakowań i jednocześnie zwraca uwagę konsumentów na fakt, że nowe opakowania mogą powstawać z plastiku z recyklingu. Każda zużyta butelka PET jest wartościowym surowcem wtórnym i, jeśli postąpimy z nią odpowiedzialnie i poddamy recyklingowi, może zyskać drugie życie. To kolejny krok ku realizacji zobowiązania środowiskowego marki, zgodnie z którym już w 2020 roku taka sama ilość plastiku, jaką Żywiec Zdrój® wprowadzi na rynek, zostanie z niego zebrana i poddana recyklingowi.

Recykling – z korzyścią dla środowiska

Plastik nigdy nie powinien trafiać do środowiska naturalnego. Niestety w Polsce przetwarzamy go wciąż za mało
– jedynie 40% wszystkich zebranych plastikowych opakowań ponownie trafia do obiegu i jest poddawane recyklingowi.  Tymczasem, jak pokazują badania, gospodarka odpadami jest wymieniana wśród konsumentów, jako drugi najważniejszy aspekt w kwestii ochrony środowiska, zaraz po zanieczyszczeniu powietrza, i tuż przed szeroko rozumianymi zmianami klimatu, wymienianymi na trzecim miejscu. Jednocześnie ponad połowa Polaków (58%) uważa, że stan środowiska w największym stopniu zależy od aktywności każdego z nas. Jednym ze sposobów odpowiedzialnego podejścia do zagospodarowania i wykorzystania opakowań z tworzyw sztucznych może być selektywna zbiórka i recykling – rozwiązanie wpisujące się w ideę obiegu zamkniętego. Proces recyklingu umożliwia wielokrotne wykorzystanie surowca, co niesie ze sobą znaczące korzyści dla środowiska: pozwala zmniejszyć zużycie zasobów naturalnych, takich jak: ropa naftowa, energia, woda oraz ograniczyć emisję gazów cieplarnianych (czyli zmniejszyć tzw. „ślad węglowy”).

Pierwsza butelka Żywiec Zdrój® w 100% z przetworzonego plastiku

Żywiec Zdrój® wprowadzając pierwszą w swoim portfolio 5-ciolitrową butelkę wykonaną w 100% z przetworzonego plastiku PET (rPET), udowadnia, że zużyte plastikowe opakowania – jeśli odpowiedzialnie z nimi postąpimy i poddamy recyklingowi – stają się cennym surowcem wtórnym. Zarówno PET, jak i rPET mogą być wykorzystane do produkcji kolejnych wartościowych przedmiotów, takich jak meble, ubrania, zabawki, czy właśnie nowe butelki. Do wyprodukowania T-Shirtu wystarczy 5 zużytych półtoralitrowych butelek PET, 35 może w procesie recyklingu stać się śpiworem, podczas gdy z 36 można wyprodukować dywan;z około 25 sztuk można natomiast wyprodukować geowłókninę pod kawałek chodnika miejskiego o wymiarach 2x2m lub pas jezdni autostrady o długości 1m. Aby powstała nowa 5-ciolitrowa butelka Żywiec Zdrój® 100% rPET, potrzebne były 4 zużyte, typowe 1,5l butelki PET.

Nowy produkt to kolejny krok marki – po wprowadzeniu w zeszłym roku limitowanej serii butelek zawierających 50% rPET – w kierunku realizacji ogłoszonego w grudniu 2018 roku zobowiązania środowiskowego. Żywiec Zdrój® zobowiązał się wtedy, że będzie stale zwiększać ilość surowców pochodzących z recyklingu w swoich opakowaniach.

Butelka przyjazna dla środowiska

Nowy produkt to nie tylko rodzinne i bardziej ekonomiczne opakowanie dla osób dbających o prawidłowe nawodnienie organizmu, ale także bardziej przyjazna środowisku alternatywadla konsumentów dbających
o naturę. Zastosowanie w 100% przetworzonego plastiku pozwoliło na zredukowanie w procesie produkcji nowej butelki zużycia ropy naftowej do zera, a także ograniczyło wprowadzanie na rynek pierwotnego plastiku. Co więcej, pozwoliło to również na ograniczenie ilości dwutlenku węgla, który powstaje w trakcie produkcji i używania każdej butelki (tzw. „ślad węglowy”) – dzięki zastosowaniu wyłącznie materiału rPET jest on o 45% niższy w przypadku butelki wykonanej w 100% z rPET niż takiej, która powstała w całości z plastiku PET.

Woda niegazowana Żywiec Zdrój® w 5-ciolitrowej butelce wykonanej w 100% z plastiku z recyklingu dostępna jest w całej Polsce w szerokiej dystrybucji.

Informacja prasowa