bitcoin

Dogecoin czy Bitcoin, czyli co wybrać?

Read Time:2 Minute, 53 Second

W obecnych czasach kryptowaluty stają się coraz bardziej popularne i coraz więcej osób chętnie je zakupuje w celach inwestycyjnych, lecz nie tylko. Wiele osób wybiera popularnego bitcoina, jednak w ostatnich miesiącach popularność zyskują również inne kryptowaluty, takie jak dogecoin. Na czym polega ta waluta i czy warto w nią inwestować?

Dogecoin to kryptowaluta, która zaczęła być rozpoznawalna dzięki memowi, na którym był przedstawiony tak zwany „pieseł”, czyli pies rasy Shiba Inu. To ciekawa historia, która całkowicie kontrastuje ze sztywnym i poważnym światem finansów. Projekt, który był żartem okazał się jedną z największych kryptowalut na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej. Jest to doskonały przykład, że niekonwencjonalne metody mogą przynieść ogromne korzyści.

Biorąc pod uwagę inne kryptowaluty nie jest najświeższym projektem, gdyż powstał w 2013 roku. Jest to przedsięwzięcie, które od początku był żartem i miało na celu wyśmiewać ryzykowne spekulacje na rynku kryptowalut. Żart ten okazał się jednak bardzo dobrze przyjęty przez społeczność i już w pierwszym miesiącu swojego istnienia Dogecoin zyskał wielu zwolenników. W rezultacie popularność kryptowaluty z uroczym wizerunkiem pieseła przeszła najśmielsze oczekiwania i w 2014 roku obrót Dogecoina w pewnym momencie przerósł nawet wolumen Bitcoina, a także wszystkich innych kryptowalut razem wziętych. To niesamowity sukces biorąc pod uwagę, że mówimy o projekcie stworzonym dla żartu. 

Dogecoin to kryptowaluta, która działa podobnie jak Bitcoin, gdyż również korzysta z algorytmu konsensusu Proof of Work. Przekładając to na prostszy laicki język oznacza to tyle, że kopanie Dogecoina jest możliwe. Początkowo przewidywano losowe nagrody za każdy wydobyty blok, ale już w marcu 2014 roku ustalono stałą kwotę wynoszącą 10 000 jednostek. Warto tu dodać, że podaż Dogecoina jest nieograniczona. Jest to zatem waluta, która narażona jest na inflację. Kolejną ciekawostką jest, że stopa inflacji Dogecoina będzie zmniejszała się w czasie. W 2015 roku rozpoczynała od 5% a w 2035 roku ma osiągnąć zaledwie 2%. Inflacyjny charakter coina nie jest dobrą wiadomością dla inwestorów długoterminowych, ale trzeba przyznać, że procent inflacji jest i tak na niskim poziomie, szczególnie gdy porównamy go z wartościami jakimi charakteryzują się niektóre waluty fiducjarne. Kolejną ważną kwestią, o której warto pamiętać jest to, że DOGE jest projektem, który nie ma realnej użyteczności, jest to aktywo czysto spekulacyjne.

Kurs Dogecoina

Kurs Dogecoin w grudniu 2013 roku wzrósł kilkukrotnie w ciągu 72 godzin (z poziomu 0,00026 USD do 0,00096 USD). Jednak tuż po tym wycena szybko spadła o 80%. Ten wzrost i spadek to jednak niewiele w porównaniu do tego co działo się kilka lat później. W 2017 roku podczas hossy DOGE osiągnęła imponującą cenę 0,079 USD, zaś w maju 2021 roku rekord ten został powiększony niemal dziesięciokrotnie ustanawiając ATH na poziomie 0,73 USD. Oznacza to, że wszystkie osoby, które zainwestowały kilka lat wcześniej w Dogecoina, w 2021 roku odnotowały lukratywne stopy zwrotu. Warto jednak zaznaczyć, że w pierwszej połowie 2022 roku kurs mocno spadł docierając ponownie do granic ze stycznia 2021 roku (0,07 USD). Tym samym od czasu ATH odnotowany został spadek sięgający 90%! Biorąc to pod uwagę, śmiało można powiedzieć, że Dogecoin jest kryptowalutą która w swojej krótkiej historii zanotowała zarówno spektakularne wzrosty jak i równie spektakularne spadki. 

Podsumowując, nie da się zaprzeczyć, że Dogecoin ma ciekawą historię. Projekt, który pojawił się dla żartów odniósł ogromny sukces. To na pewno pozytywne aspekty tego coina, ale trzeba mieć na uwadze również to, że brak realnej użyteczności monety oraz to, że jest ona podatna na spekulacje sprawia, że to wyjątkowo ryzykowne aktywo, co za tym idzie, ciężko przewidzieć jego przyszłość.

Informacja prasowa