miś pluszowy

Dzień pluszowego misia – kiedy wypada?

Read Time:2 Minute, 11 Second

Od kiedy obchodzimy dzień Pluszowego Misia?

W 1902 roku prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt, wybrał się wraz ze swoimi przyjaciółmi na polowanie. Podczas łowów postrzelony został mały niedźwiadek. Prezydent zadecydował wówczas, że zwierzątko przeżyje. Niedźwiadek został uwolniony. Całe wydarzenie zostało opisane i zilustrowane w waszyngtońskiej gazecie, której czytelnikiem był producent zabawek. Przedsiębiorca zainspirowany przeczytaną historią stworzył nową zabawkę dla dzieci – pluszowego misia. Na cześć prezydenta pluszak nazwany został Teddy Bear (Teddy – zdrobnienie imienia Theodore, bear – ang. niedźwiedź). Sto lat później 25 listopada 2002 roku ustanowiono Światowy Dzień Pluszowego Misia.

Dlaczego obchodzimy Dzień Pluszowego Misia?

Pluszowy miś jest jedną z najpopularniejszych zabawek na świecie. To niekwestionowany król pluszaków. Kochają go wszyscy ludzie bez względu na wiek. Maskotka jest ponadczasowa i nie wychodzi z mody mimo upływającego czasu. Niemal w każdym budzi same dobre skojarzenia. To symbol miłości, dobra, bezpieczeństwa oraz opiekuńczości. Towarzyszy prawie każdemu dziecku od dnia narodzin i staje się jego przyjacielem na długie lata. To powiernik największych dziecięcych sekretów oraz kompan wielu zabaw i przygód. Pomaga w zasypianiu i pociesza w złych chwilach.

Pluszowy miś stał się bohaterem literatury oraz kinematografii. Kubuś Puchatek (ang. Winnie the Pooh) oraz Miś Paddington to najbardziej znane misie na świecie. W Polsce natomiast dużą popularność zdobył Miś z okienka, Miś Colargol oraz Miś Uszatek.

Miś to również patron wielu instytucji, przedszkoli, żłobków, stowarzyszeń oraz akcji społecznych.

Co można zrobić na Dzień Pluszowego Misia?

Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest głównie przez najmłodsze dzieci, które mogą zabrać wtedy swojego uszatego pluszaka do żłobka, przedszkola lub szkoły. W tym dniu można zaplanować z najmłodszymi seans filmowy lub poczytać książkę, której głównym bohaterem jest nasz pluszowym przyjaciel. Ciekawym pomysłem mogą okazać się również zajęcia plastyczne, zabawy muzyczno-ruchowe oraz organizacja przedstawienia z najmłodszymi. Narysowanie swojego ulubionego misia oraz zabawa w „Stary niedźwiedź mocno śpi” spodoba się każdemu dziecku. Sprawdzą się również konkursy, quizy, wierszyki oraz piosenki o misiach a także degustacja różnych miodów.

Dorośli także mogą spędzić ten dzień w fajny sposób oglądając kultowy film „Miś” lub amerykańską komedię „Ted”. Miło będzie również obdarować bliską osobę tą wdzięczną maskotką i być może powspominać pluszowego przyjaciela z lat dzieciństwa.  

Jak ubrać dziecko na Dzień Pluszowego Misia?

Na dzień pluszowego misia, jeśli czas i umiejętności na to pozwalają, warto spróbować samemu przygotować strój dla dziecka. Brązowa koszulka, bluza lub sweter oraz spodnie będą idealne w tym przypadku. Szablon maski niedźwiadka można wykonać samemu lub odnaleźć w internecie i wydrukować. U bardziej zabieganych rodziców sprawdzi się opcja wypożyczenia stroju niedźwiadka lub kupienia w sklepie gotowego przebrania dla malucha.